دی هیدروژن مونوکسید فریبنده

دی هیدروژن مونوکسید فریبنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 دی هیدروژن مونوکسید

CAS Number شماره بین المللی مواد شیمیایی : 5 - 18 -7732

این ماده شیمیایی رنگ و بو نداشته و در بسیاری ترکیبات شیمیایی یافت میشود. از جمله نامهای دیگر آن اسید هیدرید و اسید هیدروکسیل است. عنصر مادر این ماده هیدراکسید ناپایدار رادیکال است که در بسیاری مواد شیمیایی خطرناک از جمله اسید سولفوریک، نیتروگلیسرین، تیزآب سلطانی و یا الکل اتیلیک یافت میشود.

تحقیقات علمی نشان داده اند که دی هیدروژن مونوکسید میتواند مضرات بسیاری برای انسان داشته باشد. برای نمونه: حالت استفراغ در صورت مصرف زیاد، عنصر اصلی باران اسیدی، یکی از اصلی ترین عوامل جو گلخانه‌ای کره زمین، عامل سوختگی شدید وقتیکه در حالت بخار باشد، از عوامل اصلی فرسایش اجسام است، استنشاق آن میتواند عامل مرگ فوری گردد و بالاخره محققان دی هیدروژن مونوکسید را در تمامی غدد سرطانی پیدا کرده اند. تا به حال هیچ دولتی دی هیدروژن مونوکسید را درلیست مواد شیمیایی ممنوعه قرار نداده در صورتیکه این ماده شیمیایی سالانه عامل مرگ هزاران هزار نفر میگردد. خسارات مالی دی هیدروژن مونوکسید سالانه به میلیارد ها دلار میرسد. تحقیقات نشان داده که این ماده شیمیایی از میلیونها سال پیش به مقدار بسیار زیاد در قطب شمال و جنوب ذخیره شده بطوریکه دانشمندان هر زمان به انواع فسیل آن دسترسی دارند.

شایان ذکر است که سازمانهای آتش نشانی سالها پیش یکی از مهم‌ترین خواص این ماده را کشف کرده و از آن برای مبارزه با آتش استفاده میکنند.

نام رایج دی هیدروژن مونوکسید در فارسی آب است.

/ 2 نظر / 7 بازدید
سیدعلی حجازی

سلام ممنون از اینکه مرا دعوت کردید زحمات و تلاش شماها قابل قدردانی است اما قدر دان اصلی خداست و از خدا می خواهم یارو یاور شماها باشد فدا و فنا شدن در راه علم به قیمت گذارو گذر عمر هم یک نوع جهائ است امام حسین ع سرمشق و ضامن تداوم را شماها باد

بهرام محمدپور

هر چی آرزوی خوبه مال تو . وبلاگ خوبی داری . به وبلاگ من هم یه سری بزن و تو قسمت نظر سنجی شرکت کن خوشحال میشم