مواد ضد آب

مواد ضد آب

مواد ضد آب (waterproof) برای جلوگیری از خیس شدن لباسها در اثر رطوبت آب به کار میروند.

اولین نمونه های ضد آب به خواص طبیعی الیاف متکی بودند.الیاف پشمی با روغن پشم و محلول چربی به طور طبیعی از نفوذ آب جلوگیری می کنند.آغشتن پنبه به موم محلول چربی موجب ضد آب شدن آن میشود.در سال 1823 چارلز مکین تاش شیمیدان اسکاتلندی با روش ابداعی خود ، پارچه و لباس را با آمیختن لاستیک ضد آب کرد.مکین تاش به یک طرف پارچه پشمی مایعی لاستیکی مالید و در نتیجه ، پارچه ضد آب ساخته شد.اوتیس فررین آمریکایی در نیمه دهه 1800 ،پارچه ضد آب اختراع کرد .

او با مالیدن روغن بر روی مواد سنگین الیاف ضد آب معروف به الیاف روغنی را ساخت.

در دهه 1980 نوعی فیبر ضد آب ساخته شد که ساختمان میکروسکوپی آن جالبتر از مسدود شیمیایی بود .معروفترین این ضد آب ها ،گورتکس(GORETEX)بود که به وسیله دبلیو.ال و باب گور اختراع شد این دو ، در سال 1985 با جدا شدن از شرکت دوپنت ، کمپانی تفلون را برای خود بر پا کردند  تا برای بعضی وسایل کامپیوتری پوشش بسازند.

 باب پسر گور پس از گرفتن مدرکP.H.D در مهندسی شیمی در آزمایشگاه به پدر خود پیوست.وی روزی در سال 1969 به طور ناگهانی یک میله تفلون را کشید و در نتیجه ،میله دارای خلل و فرج شد و الیافی پر قدرت به دست آمد. این تفلون پیشرفته ،«تکس گور_تکس» نام گرفت.امروزه گور تکس به طور وسیع در ساخت لباس ها و بارانی ها و کاربرد های جرّاحی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

منبع:                http://scholarship.persianblog.ir

/ 1 نظر / 18 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم[لبخند] میلاد زینت عبادت کنندگان، عبد صالح خدا، حضرت علی ابن الحسین امام سجاد علیه السلام مبارک باد[گل]