برف 

زمین پوشیده از برف.

بَرف یکی از ریزش‌های آسمانی و نیز نام پوششی است که از آن بر زمین تشکیل می‌گردد.[۱]

وقتی هوای گرم به بالای آسمان صعود می‌کند، بخار آب را هم همراه خودش به بالا به داخل آسمان می‌برد. در بالای آسمان بخار آب سرد شده و قطره‌های آب دور ذره‌های ریز گرد و غبار موجود در هوا تشکیل می‌شود. مقداری از بخار آب هم به شکل کریستال‌های ریز یخ منجمد می‌شود که قطره‌های آب سردشده را جذب می‌کند. قطره‌ها به شکل کریستال‌های یخ منجمد شده و کریستال‌های بزرگ‌تری را تشکیل می‌دهد که آن‌ها را برف‌ریزه می‌نامند. برف‌ریزه‌ها به هنگام سنگین‌شدن، پایین‌تر می‌آیند.

فهرست مندرجات

 وجه تسمیه

واژه کنونی برف از واژه پهلوی وَفر wafr یا وفره گرفته شده است. برف در زبان کهن پهلوی به ریختهای اِسنیزَگ، اِسنیخر و اِسنوی snoy نیز آمده است که همگی با واژه snow در زبان انگلیسی و Schnee در آلمانی همریشه اند.
اسکیموها تعداد زیادی واژه متفاوت برای انواع «برف» دارند .[نیازمند منبع]

 ورزشهای با برف

اسکی روی برف

ورزشهای متنوعی را میتوان با برف انجام داد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 نظریات یونانیان باستان در مورد برف

آناکسیمن یکی از شاگردان تالس ، فیلسوف مشهور یونانی گمان‌ داشت‌ که‌ هرگاه‌ باران‌ یخ‌ بزند ، برف‌ پدید مى‌آید و اگر در این‌ هنگام‌ با آب‌ و هوا آمیخته‌ شود ، تگرگ تولید مى‌شود . در نظریه‌ای دیگر که‌ به‌ فیثاغورس‌ و پیروان‌ او منسوب‌ شده ‌، آمده‌ است‌ که‌ هوای پدید آورنده برف‌ و باران‌ سردتر از هوای‌ پدید آورنده تگرگ‌ است ‌، در حالى‌ که‌ محل‌ پدید آمدن‌ آنها گرم‌تر از محل‌ تولد تگرگ‌ است‌ .
به‌ نظر ارسطو برف‌ و شبنم یخ‌زده‌ دارای علتی‌ مشابه هستند و تنها تفاوت‌ میان‌ آنها در درجه‌ و مقدار ماده ( تفاوت‌ کمى ‌) است‌ ، زیرا برف‌ بر اثر یخ‌ زدن‌ ابر ( بخار بسیار ) و شبنم‌ یخ‌زده‌ بر اثر یخ‌ زدن‌ بخار ( بخار کم ) ، تولید می‌شود [۲]

 برف در ایران پیش از اسلام

در فرهنگ ایران باستان ، برف همچون باد ، باران ، مه و ابرِ باران زا ، از آفریده‌های مادی پیش از آفرینش زمین دانسته شده است . خدای برف یکی از اسبهای گردونه ناهید بود . در اوستا به بارش برفی سنگین ( جئیوی وفر ) اشاره رفته است و در یشتها ، زمستان هولناکی پیش بینی شده که سه سال زمین را دچار باران و تگرگ و برف و باد سرد خواهد کرد، چندان که زمین ویران و مخلوقاتش نابود خواهند شد . در شاهنامه روایتی هست که در جنگ ایران و توران در زمان کیخسرو ، برف سنگینی همه جا را پوشاند ، چنانکه نبرد از یاد همگان رفت و ناچار شدند که اسبان جنگی را بکشند و بخورند[۳] .

 نظر دانشمندان پس از اسلام در مورد برف

ابن ربن طبری مى‌پنداشت‌ که‌ اگر بخارِ ترِ گرد آمده‌ در هوا هنگام‌ فرایند بارش‌ باران با هوایی‌ سخت‌ سرد برخورد کند ، این‌ باران‌ برف‌ خواهد شد . ابویوسف کندی علت‌ بارش‌ باران ‌، برف‌ و تگرگ‌ را انبوه‌ شدن‌ بخارات‌ موجود در جو بر اثر «اسباب‌ علوی‌ و سفلى‌» خوانده ‌، و سپس‌ درباره برف‌ چنین گفته‌ است‌ :
هرگاه‌ سرمای جوی که از هوای میان‌ زمین‌ و ابر باران‌زا بالاتر (بالای‌ ابر) است ‌، بسیار شود ، و باران‌ ابر را به‌ شدت‌ فرو چکاند ، آنگاه‌ جو سرد ( هوای زیر ابر ) را در تبدیل‌ آن‌ به‌ برف‌ یاری‌ مى‌دهد و پیش‌ از آنکه‌ ( قطرات‌ ) از جو سرد بگذرند ، سرما آنها را جامد مى‌کند و به‌ سان‌ قطراتى‌ فرو مى‌نشینند . اندازه این‌ ذرات‌ جامد متناسب‌ اندازه قطرات‌ است‌ ، هنگامى‌ که‌ هوای‌ نزدیک‌ سطح‌ زمین‌ گرم‌ است‌ ، اگر دانه‌های‌ جامد بزرگ‌ باشند ، مى‌توانند پیش‌ از آب‌ شدن‌ از این‌ ناحیه‌ عبور کنند و به‌ صورت‌ برف‌ به‌ زمین‌ برسند . و اگر برای‌ این‌ کار ضعیف‌ باشند ، پیش‌ از آنکه‌ به‌ زمین‌ برسند ، ذوب‌ مى‌گردند و باران‌ مى‌شوند و ... [۴]

 چگونگی تشکیل دانه‌های برف

انواع برف ریزه

برف هنگامی که بخار آب در جو منجمد می‌شود ، تشکیل و سپس باریدن می‌گیرد . تشکیل دانه برف هنگامی شروع می‌شود که بخار آب بر روی دانه‌های ذره‌بینی غبار متراکم می‌شود . هنگامی که این شرایط پدید می‌آید ، بلورهای برف در اطراف هسته‌ای جمع می‌شوند . هنگامی که این گروه متشکل از بلورهای برف ، به اندازه کافی بزرگ شدند ، شناور گردیده و به سمت پایین حرکت می‌کنند . برخی از این بلورها مسطح ، برخی دیگر سوزنی و یا گرد هستند . اما صرفنظر از شکل آنها ، بلورهای برف همواره شش پهلو ، یا زاویه دارند . جالب آنکه شاخه‌های هر دانه برف به تنهایی شبیه هم هستند ، اما در هر حالت ، طرز قرار گرفتن شاخه‌ها متفاوت است [۵] .

 اهمیت برف

برف به‌جهت این‌که آب جامد محسوب می‌شود، منبع بسیار مهمی برای تأمین آب آشامیدنی به‌شمار می‌رود. برف به خاطر اینکه رفته‌رفته به آب تبدیل می‌شود اهمیت بیش‌تری نسبت به باران دارد. چون برف محتوی مقدار زیادی هواست، هادی ضعیفی برای گرما شناخته می‌شود. به‌همین علت پوششی از برف می‌تواند سبزی‌های در حال خواب مزارع را محافظت کند و یا از درختان در مقابل سرمای بیش از حد نگه‌داری کند و اسکیموها را در کلبه‌های برفی امان دهد. در حقیقت برف بزرگ‌ترین پشتوانه بر زندگی بشر در زمینهٔ آبیاری و کشاورزی است.[۶]

 برف در ادبیات

در ادبیات در نمونه‌های بسیاری به برف اشاره شده و معمولاً به معنای ظلمت و تاریکی و یا به معنای پاکی و معصومیت استفاده شده‌است. داستان سفیدبرفی و هفت کوتوله از جملهٔ داستان‌هایی است که در آن از برف برای نشان دادن پاکی (سفیدبرفی) استفاده شده‌است.

 برف در ادبیات فارسی

در ادبیات فارسی نیز به کاربردهایی از برف اشاره شده‌است. مانند شعری در این رابطه از فردوسی:

بگفتند کاین برف و باد دمان   ز ما بود کآمد شما را زیان

تصاویر

برف در تهران.

برف در کلرادو.

منطقهٔ دهرا در زمستان.

منطقه دهرا در زمستان.

منطقه دهرا در زمستان.

بهمن برف.

برف ریزه.

دانهٔ برف زیر میکروسکوپ نوری.

/ 3 نظر / 7 بازدید
مریم السادات امیرى

سلام قالب وبلاگ و مطالب هر چند كمي كه خوندم خيلي خوب بود. تبادل لينك مي كنم . اگر امكان داره اسم لينكم زيبا ترين جملات بزرگان با شه خيلي ممنون . تا بازديد بعد[خداحافظ]

مهدی

سلام ... مرسي كه به منم سر زدي ... منه پيرمرد ديگه واسه تبادل لينك رمق ندارم جوون ... شاد باشي ...